yougo.pl

Blog tematyczny o turystyce, sporcie,restauracjach,poradnikach

Ciekawostki

Ile km ma maraton?

Ile km ma maraton?

Maraton, niezwykle wymagający dla ciała i umysłu test wytrzymałości, jest dla wielu ciekawskich i chętnych do wyzwań symbolem roweru, który muszą przekroczyć, aby udowodnić swoją odwagę, siłę i determinację. Ale czy kiedykolwiek zastanawialiście się, ile kilometrów ma właściwie maraton? Skąd w ogóle wziął się ten dystans i jaka jest jego historia? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w naszym dzisiejszym artykule.

Historia i początki maratonu

Maraton ma swoje korzenie w starożytnej Grecji. Nazwa jest zaczerpnięta od miasteczka Maraton, skąd w 490 roku przed naszą erą Filippides miał pobiec do Aten, by przekazać wieść o greckim zwycięstwie nad Persami. Dystans od Maratonu do Aten wynosi około 40 kilometrów.

Jednak pierwszy nowożytny maraton miał miejsce dopiero w 1896 roku podczas pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich w Atenach. Wtedy dystans maratonu wynosił około 40 kilometrów. Ta liczba nie była jeszcze wtedy znormalizowana i różniła się w zależności od kraju i biegów.

Standardowy dystans maratonu

Dopiero w XX wieku uszczegółowiono oficjalną długość maratonu. Zgodnie z decyzją Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, stojącej na straży reguł sportów, długość maratonu to dokładnie 42,195 km. Ta decyzja zapadła po igrzyskach olimpijskich w Londynie w 1908 roku. Król Edward VII zdecydował, że maraton zacznie się na zamku w Windsorze, a finisz będzie na bieżni stadionu olimpijskiego, co wyniosło łącznie powyższy dystans. Ten wymiar dystansu maratonu jest używany do dziś.

Poruszanie się na maratonie: biegi, chód i ruch na wózku inwalidzkim

Podczas gdy dla większości z nas maraton kojarzy się z biegiem, to jednak nie jest jedyna forma pokonywania tego wymagającego dystansu.

Zasady biegu maratońskiego nie określają, w jaki sposób uczestnicy mają pokonywać dystans

. To oznacza, że dozwolone jest również przechodzenie go, a nawet pokonywanie na wózkach inwalidzkich.

Maratony dla osób na wózkach inwalidzkich stały się popularne zwłaszcza w ostatnich latach. Te wydarzenia zazwyczaj odbywają się równocześnie z tradycyjnymi maratonami biegowymi i są ważnym wydarzeniem w kalendarzu sportów dla osób niepełnosprawnych.

Chód na maratonie jest też opcją dla tych, dla których bieg jest zbyt obciążający, a wózek nie jest potrzebny. Na różnych maratonach dozwolone są różne techniki chodu, jednak najważniejszym jest zachowanie ciągłości ruchu, co oznacza, że jedna noga musi być na ziemi w każdym momencie.

Bez względu na to, w jaki sposób decydujesz się na pokonanie maratonu, jest to osiągnięcie, które wymaga nie tylko fizycznej wytrzymałości, ale także mentalnej siły i zdecydowania. Niezależnie od tego, czy biegniesz, chodzisz, czy przejeżdżasz na wózku, endorfiny po przekroczeniu linii mety są tymi samymi!

Zobacz także:

Jaka ulica jest najdłuższa w Europie?
1 rok świetlny ile to km? Kalkulator lat świetlnych
1 km ile to metrów – zapamiętaj

Udostępnij

O autorze

Redakcja Yougo.pl to zespół specjalistów w dziedzinie turystyki i sportu. Znajdziesz tu wiele inspirujących treści, które przyniosą ci wiele pomysłów na spędzanie wolnego czasu!